Миргород - сайт міста

http://www.mirgorod.osp-ua.info
Миргородці вшановували пам’ять відомого лексикографа, фольклориста, етнографа, педагога та громадського діяча І.І.Гурина
13.05.2010

Він присвятив себе служінню Слова 

Напередодні 105-ої річниці з дня народження миргородці вшановували пам’ять відомого лексикографа, фольклориста, етнографа, педагога та громадського діяча І.І.Гурина. 

Ця людина самовіддано служила українській культурі, була великим патріотом рідного народу. Його подвижницькій праці належить значний доробок. Він усе своє життя виявляв обдарованих носіїв фольклору, самовіддано збирав і зберігав ці дивовижні скарби народної творчості. У доробку фольклориста понад три тисячі тільки самих пісень, а крім цього, він записав тисячі загадок, казок, бувальщин, анекдотів, голосінь, замовлянь, рецептів народної медицини, три тисячі прислів’їв та приказок. Усі ці матеріали зберігаються в Інституті мистецтвознавства, фольклористики та етнології ім.М.Т.Рильського НАН України. Цей подвижник української мовознавчої науки та культури усе своє життя плідно працював над укладанням словників. Про діапазон роботи вченого свідчать назви лексикографічних праць, до яких він збирав (а до деяких повністю зібрав) матеріали: Словник епітетів; Словник прислів’їв; Весільний словник; Словник народного віршування та римування; Словничок дитячої лексики, Словник етнографічний (побуту), Словник етнографічних діалективізмів, Словник реалій українського фольклору, Словник епітетів Т.Шевченка, а крім цього є автором багатьох неопублікованих лексикографічних праць, а саме: Словник рим Т.Шевченка; Словники рим Лесі Українки, І.Котляревського, М.Шашкевича, П.Гулака-Артемовського, Л.Глібова та багатьох інших. 

Заслуги Івана Гурина перед миргородською громадою іще значиміші. Він стояв біля витоків відкриття Миргородського літературно-меморіального музею Давида Гурамішілі та був його першим громадським директором. Іван Гурин - великий учений і трудівник у повному розумінні цього слова. Про його сподвижництво чудово сказала у своїх спогадах заступник директора з наукової роботи Миргородського краєзнавчого музею, заслужений працівник культури України Л.О.Розсоха: «Праця й українське слово – то була його стихія, його втіха, радість і щастя». 

Нині Івану Гурину виповнилося б 105 років. Із цієї нагоди у приміщенні краєзнавчого музею відбулася презентація книги спогадів миргородців, які знали, любили і гідно поцінували його титанічну працю. Це належна шана пам’яті великого вченого і патріота. Назва книги – «Іван Гурин». 

За життя І.І.Гурин, сумлінна у праці і надзвичайно скромна людина, так і не отримав належного визнання від своїх сучасників. Лише після смерті до нього прийшла заслужена шана. Того дня про його життєвий подвиг схвильовано говорили директор Миргородського краєзнавчого музею А.М.Фесенко (на знімку); начальник відділу культури і туризму Миргородської міської ради Т.М.Колибельнік; заступник директора з наукової роботи Миргородського краєзнавчого музею Л.О.Розсоха; завідувачка Миргородською міською бібліотекою ім.Д.Гурамішвілі С.О.Сікорська; родичка фольклориста, працівник краєнавчого музею О.К. Олійник-Локай, секретар творчої ради Миргородського мистецького братства О.Д.Гринь; голова творчої ради Миргородського мистецького братства М.М.Касьяненко; учителька-пенсіонерка Л.Б.Підручна; науковий працівник літературно-меморіального музею Давида Гурамішвілі Н.В.Годун та ін. 

До речі, видання книги «Іван Гурин» здійснене за сприяння завідувачки Миргородської міської бібліотеки ім.Д.Гурамішвілі С.О.Сікорської. Зібрала й упорядкувала збірку заступник директора з наукової роботи Миргородського краєзнавчого музею, заслужений працівник культури України Л.О.Розсоха. До книги спогадів увійшли цінні свідчення про Івана Гурина багатьох відомих на Миргородщині людей. 

Кожному, кому не байдужа культурна слава нашого міста, буде цікаво познайомитися з матеріалами книги «Іван Гурин». 

Ольга ЧЕРКАСЬКА

© Інститут Трансформації Суспільства 2007
При повному або частковому використаннi матерiалiв посилання на www.mirgorod.osp-ua.info є обов'язковим.
Вiдповiдальнiсть за достовiрнiсть матерiалiв покладається на їх авторів.
Наша адреса: Україна, 01034, м. Київ-34, а/с 297, тел./факс: (044) 235-98-28, 235-80-23. e-mail: editor@osp.com.ua