www.mirgorod.osp-ua.info
   

uggs sko louis vuitton oslo nike sko polo ralph lauren dame louis vuitton norge oakley norge parajumpers norge oakley briller polo ralph lauren salg moncler jakke ray ban solbriller canada goose norge ray ban norge woolrich jakke parajumpers salg

   Головна
 Візитка міста
 Історія міста
   Символіка міста
 Історичні пам’ятки
 Карта міста
  Міські новини
 Форум   Робота   Оголошення   Фотогалерея
  Курорт Миргород
 
    Історія курорту  
    Лікувальні вододжерела  
    ЗАО «Миргородкурорт»  
    Санаторії  
    Готелі  
    Проїзд до міста  
 

cheap air jordans uk cheap mont blanc pens hollister outlet uk adidas jeremy scott uk hollister outlet cheap air jordans gucci belts uk nike shox uk cheap nike air max 90 gucci belt uk

  Економіка міста
 

nike blazer damskie nike blazer sklep moncler kurtka oakley praha ray ban praha abercrombie mikina polo ralph lauren praha hollister praha hollister mikina abercrombie praha michael kors kabelky hollister sk air jordan tenisky nike free 5.0 bayan nike free run bayan

    Основні галузі  
    Регуляторна політика  
    Банки  
    Інвестиційний потенціал
  міста
 
    Міжнародні зв’язки  
 
  Міська громада
 
    Громадські організації  
    Політичні партії  
    Релігійні центри міста  
    Засоби масової інформації  
 
     Міські служби
 

Українські міста в Iнтернеті
Українські міста в Інтернеті
Інститут трансформації суспільства
Портал Олега Соскіна - аналітика, статті, коментарі, новини в Україні та за кордоном
OSP-ua.info - События, комментарии, аналитика
  Міські новини  
 03.12.2009 15:14
70 років радянсько-фінській війні

Скільки існує історія України - стільки існує і історія тих воєнних конфліктів, локальних воєн, в яких вона брала участь. Через відсутність протягом тривалого історичного періоду власної державності, українцям часто-густо доводилося відстоювати «чужі» інтереси на «чужій» землі. Було це і у XVII столітті, і у XVIII - XIX століттях, і неодноразово впродовж минулого, багатого на воєнні конфлікти, XX століття.
Один із таких воєнних конфліктів - радянсько-фінська війна, яка розпочалась 30 листопада 1939 року, тривала всього 105 днів, але забрала не одну тисячу людських життів, серед яких було багато наших земляків-українців. 

Довгий час про радянсько-фінську війну писалося дуже мало. Причин цьому було декілька. По-перше, радянське керівництво намагалося приховати свою роль у провокуванні цього конфлікту. По-друге, замовчувалась бездарна організація кампанії з радянського боку. По-третє, офіційна історична наука намагалася не розголошувати кількість втрат, які понесла у цій війні радянська сторона- 126875 загиблих, і серед них 68000 українців. 

Була й ще одна тема, яку не хотіли піднімати радянські воєнні історики. Це доля військовополонених у радянсько-фінській війні, особливо тих, які перейшли у ворожий табір, а таких було чимало.
Лише в останні роки дражливі питання радянсько-фінської війни почали висвітлювати у пресі. У 2005 році в Україні вийшла друком книга «Полягли в снігах Суомі» - це своєрідна книга пам'яті тим українцям, які загинули у Фінляндії під час радянсько-фінського конфлікту. У 2009 році у Фінляндії відкрився меморіал на честь загиблих у Суомі українців. 

30 листопада 2009 року минає 70 років від початку тих сумнозвісних подій. Хотілося б згадати і наших 
земляків-миргородців, які брали участь або загинули у цій воєнній кампанії. 

Серед наших земляків-миргородців, або людей пов'язаних з Миргородом, було багато таких, які отримали військовий досвід у радянсько-фінському конфлікті і залишились живими, наприклад, Григорій Маляр (брат відомого письменника-емігранта з Миргорода Павла Маляра), Іван Йосипович Копьонкін (командир партизанського загону імені Будьонного, який здійснював рейд по території Миргородщини у роки Великої Вітчизняної війни). 

Газета «Край» у 2007 році подала реєстр жителів Полтавщини, які загинули у період радянсько-фінської війни 1939 - 1940 років за матеріалами Держархіву Полтавської області. Серед них є багато жителів Миргорода та Миргородщини: Бестер Лука Степанович, Олексієнко Олександр Романович, Павленко Тимофій Кузьмич, Пилипенко Тарас Андрійович і багато-багато інших. Всього 27 осіб.
Майже зовсім недослідженою, через відсутність джерел чи їх тривалу засекреченість, залишається тема військовополонених радянських вояків у роки війни в Суомі. Кількість радянських полонених складала 5395 осіб. Після укладення мирної угоди між СРСР і Фінляндією постало питання про передачу цих людей на батьківщину. Особливу наполегливість проявляв уряд по відношенню до тих військовополонених, які не бажали повертатися до Радянського Союзу. З їх числа був складений список, після уточнення, кількість військовополонених у ньому становила 55 чоловік. Цих осіб, рішенням Політбюро, направляли в Південний табір НКВС для вирішення їх подальшої долі.
Серед радянських військовополонених у фінських таборах, а їх у Фінляндії було 4, вели активну пропагандистську роботу емігранти з Росії, у планах яких було формування з радянських військовополонених Російської народної армії. 

Подібні процеси відбувалися і в середовищі українських полонених. Українські патріоти не полишали надії використати будь-яку ситуацію для вирішення питання здобуття Україною незалежності.
Наш земляк, уродженець села Демидівка на Полтавщині, Юрій Городянин-Лісовський (Горліс-Горський) сформував із полонених українців фінсько-радянської війни відділ для боротьби за звільнення України від російських загарбників. Добровольці відділу не мали єдиної форми, дехто з них був одягнутий у радянську форму та «мазепинки», інші у форму фінської армії та чорні картузи з синьо-жовтою околицею. Цей загін бився проти «червоних» на боці фінської армії. Події, пов'язані з діяльністю цього військового відділу, Юрій Горліс-Горський, письменник, політичний та громадський діяч, відобразив у статтях «Фінляндія» та «Подорожні зигзаги». Чи були серед цих вояків миргородці? Це ще належить дізнатися... 

Т.Г.Фесенко, старший науковий співробітник Миргородського краєзнавчого музею.


  Гуманітарна сфера
  Культура
  Освіта
  Спорт
  Соціальна сфера
  Соціальний захист
  населення
  Служби
  соціальної сфери
  Центр зайнятості
  Транспорт
  Автобусний
  Залізничний
  Маршрутний
  Таксі
  Сервіс та дозвілля
  Туризм
  Торгівля
  Сфера послуг
  Ресторани
  Кінотеатри
  Інтернет-клуби


Курсы валют
Курсы валют
Курсы валют

 
© Інститут Трансформації Суспільства 2007-2019
При повному або частковому використаннi матерiалiв посилання на www.mirgorod.osp-ua.info є обов'язковим.
Вiдповiдальнiсть за достовiрнiсть матерiалiв покладається на їх авторів.
Наша адреса: Україна, 01034, м. Київ-34, а/с 297, тел./факс: (044) 235-98-28, 235-80-23. e-mail: editor@osp.com.ua

TyTa