www.mirgorod.osp-ua.info
   

uggs sko louis vuitton oslo nike sko polo ralph lauren dame louis vuitton norge oakley norge parajumpers norge oakley briller polo ralph lauren salg moncler jakke ray ban solbriller canada goose norge ray ban norge woolrich jakke parajumpers salg

   Головна
 Візитка міста
 Історія міста
   Символіка міста
 Історичні пам’ятки
 Карта міста
  Міські новини
 Форум   Робота   Оголошення   Фотогалерея
  Курорт Миргород
 
    Історія курорту  
    Лікувальні вододжерела  
    ЗАО «Миргородкурорт»  
    Санаторії  
    Готелі  
    Проїзд до міста  
 

cheap air jordans uk cheap mont blanc pens hollister outlet uk adidas jeremy scott uk hollister outlet cheap air jordans gucci belts uk nike shox uk cheap nike air max 90 gucci belt uk

  Економіка міста
 

nike blazer damskie nike blazer sklep moncler kurtka oakley praha ray ban praha abercrombie mikina polo ralph lauren praha hollister praha hollister mikina abercrombie praha michael kors kabelky hollister sk air jordan tenisky nike free 5.0 bayan nike free run bayan

    Основні галузі  
    Регуляторна політика  
    Банки  
    Інвестиційний потенціал
  міста
 
    Міжнародні зв’язки  
 
  Міська громада
 
    Громадські організації  
    Політичні партії  
    Релігійні центри міста  
    Засоби масової інформації  
 
     Міські служби
 

Українські міста в Iнтернеті
Українські міста в Інтернеті
Інститут трансформації суспільства
Портал Олега Соскіна - аналітика, статті, коментарі, новини в Україні та за кордоном
OSP-ua.info - События, комментарии, аналитика
  Міські новини  
 16.04.2010 13:02
Хто ж розписував успінський собор у миргороді?

Це питання цікавить миргородців уже протягом кількох десятиліть, проте й досі воно залишається не з’ясованим. Уже давно відійшло те покоління, яке пам’ятало події початку – перших десятиліть ХХ століття, не знайдено й документальних підтверджень авторства розписів. 

Краєзнавці, мистецтвознавці, художники, служителі церкви, працівники курорту та інші небайдужі миргородці час від часу публічно порушували це питання. Висловлювалися різні версії, здогадки, припущення. Дехто вважав, що розписи в соборі робили Віктор Васнєцов, Михайло Врубель, Олександр Мурашко або учні їхньої малярської школи. На думку художника В.І.Хитька, це була творча справа Івана Їжакевича. Деякі краєзнавці навіть називали ім’я Опанаса Сластьона. 

Наші зацікавлені сучасники їздили до таких відомих київських дослідників-джерелознавців, як от Сергій Білокінь, щоби довідатися, в яких архівних фондах можна знайти розгадку розписів миргородського Успінського собору. Не день, не два працювала в київських архівах і авторка цих рядків. Проте загадка так і залишалася втаємниченою. А підказка прийшла несподівано, причому її було знайдено не за тридев’ять земель, а в нашому таки Миргороді. Досліджувала я документи у відомчому архіві дочірнього комунального підприємства «Миргородтехінвентаризація». Гортаю інвентаризаційну справу Успінського собору. В інвентарному описові будівлі, зробленому 1959 року, на аркуші 44 мені раптом упадає в очі запис: «Художественную роспись производил Трофименко». І все – ні ініціалів, ні дати. 

Хто ж цей художник? Логіка підказує, що розпис поважного храму в Миргороді навряд чи доручили б якомусь провінційному маляру, потрібен був майстер доброго рівня. На нашу думку, це міг бути Карпо Дем’янович Трохименко (1885 – 1979), талановитий український митець, знаний майстер історичного й батального малярства. Уродженець Київщини, він здобув добру освіту: навчався в Київській мистецькій школі, Московському училищі живопису, в 1910 – 1916 роках студіював у Петербурзькій академії мистецтв у відомого художника-баталіста Миколи Самокиша. 

В 1928 – 1931 роках був секретарем Асоціації художників Червоної України, з 1933 року викладав у Київському художньому інституті, де завідував кафедрою композиції. 1944 року К.Трохименко став народним художником УРСР, 1969 року – лауреатом Державної премії УРСР ім. Т. Шевченка. Він автор численних жанрових картин, портретів, пейзажів, натюрмортів, акварельних етюдів. 

А починав Трохименко, що цікаво, з розписів церков, зокрема, йому належить розпис церкви в Полтаві на Шведській могилі. По закінченні Петербурзької академії мистецтв він 1918 року працював у Києві в Комісії охорони пам’яток старовини і мистецтва. Саме тоді у справах служби й бував Карпо Дем’янович на Миргородщині, зустрічався в нашому місті з Опанасом Георгійовичем Сластьоном.
 
Як дослідив полтавський учений, доктор історичних наук О.О.Нестуля, К.Д.Трохименко опікувався долею Спасо-Преображенської церкви в селі Великих Сорочинцях, яка перебувала в загрозливому стані. Цілком можливо, що саме в той час київський художник Трохименко й зайнявся розписом Успінського собору в Миргороді. Ця тема, певна річ, потребує детальнішого вивчення. Потрібні відрядження до архівів, пошуки в бібліотеках і музейних фондах. Але, принаймні, певні орієнтири в дослідженні історії розписів нашого собору вже окреслюються. 

На знімках: Карпо Дем’янович Трохименко (1885 – 1979), художник, майстер історичного й батального малярства.
Успінський собор у Миргороді. (Фото О.Калайтана). 

Людмила Розсоха, заступник директора Миргородського 
краєзнавчого музею з наукової роботи, 
заслужений працівник культури України
.


  Гуманітарна сфера
  Культура
  Освіта
  Спорт
  Соціальна сфера
  Соціальний захист
  населення
  Служби
  соціальної сфери
  Центр зайнятості
  Транспорт
  Автобусний
  Залізничний
  Маршрутний
  Таксі
  Сервіс та дозвілля
  Туризм
  Торгівля
  Сфера послуг
  Ресторани
  Кінотеатри
  Інтернет-клуби


Курсы валют
Курсы валют
Курсы валют

 
© Інститут Трансформації Суспільства 2007-2018
При повному або частковому використаннi матерiалiв посилання на www.mirgorod.osp-ua.info є обов'язковим.
Вiдповiдальнiсть за достовiрнiсть матерiалiв покладається на їх авторів.
Наша адреса: Україна, 01034, м. Київ-34, а/с 297, тел./факс: (044) 235-98-28, 235-80-23. e-mail: editor@osp.com.ua

TyTa