www.mirgorod.osp-ua.info
   

uggs sko louis vuitton oslo nike sko polo ralph lauren dame louis vuitton norge oakley norge parajumpers norge oakley briller polo ralph lauren salg moncler jakke ray ban solbriller canada goose norge ray ban norge woolrich jakke parajumpers salg

   Головна
 Візитка міста
 Історія міста
   Символіка міста
 Історичні пам’ятки
 Карта міста
  Міські новини
 Форум   Робота   Оголошення   Фотогалерея
  Курорт Миргород
 
    Історія курорту  
    Лікувальні вододжерела  
    ЗАО «Миргородкурорт»  
    Санаторії  
    Готелі  
    Проїзд до міста  
 

cheap air jordans uk cheap mont blanc pens hollister outlet uk adidas jeremy scott uk hollister outlet cheap air jordans gucci belts uk nike shox uk cheap nike air max 90 gucci belt uk

  Економіка міста
 

nike blazer damskie nike blazer sklep moncler kurtka oakley praha ray ban praha abercrombie mikina polo ralph lauren praha hollister praha hollister mikina abercrombie praha michael kors kabelky hollister sk air jordan tenisky nike free 5.0 bayan nike free run bayan

    Основні галузі  
    Регуляторна політика  
    Банки  
    Інвестиційний потенціал
  міста
 
    Міжнародні зв’язки  
 
  Міська громада
 
    Громадські організації  
    Політичні партії  
    Релігійні центри міста  
    Засоби масової інформації  
 
     Міські служби
 

Українські міста в Iнтернеті
Українські міста в Інтернеті
Інститут трансформації суспільства
Портал Олега Соскіна - аналітика, статті, коментарі, новини в Україні та за кордоном
OSP-ua.info - События, комментарии, аналитика
  Міські новини  
 10.09.2010 16:29
Миргородському краєзнавчому музею - 90!

Цього року виповнилося 90 років одному з найстаріших музейних закладів на Полтавщині - Миргородському краєзнавчому музею. Створений у 1920 році за рішенням Миргородського повітового комітету, музей, без перебільшення, відбувся завдяки такому ентузіасту як Опанас Георгійович Сластьон. 

Саме Сластьон, художник, етнограф, викладач Миргородської художньо-промислової школи імені М.В.Гоголя став фундатором музею, передавши значну частину особистої колекційної збірки до музею. Саме ці, в значній мірі, унікальні експонати і склали основу фондового зібрання. Він же очолив комісію по збору експонатів із колишніх поміщицьких маєтків Миргородського повіту. Саме навколо енергійного Сластьона формувалося коло подвижників музейної справи. Серед них - Іван Якович Плескач, який став першим офіційним директором музею, та Василь Дмитрович Омельченко - науковий співробітник, опісля - директор музею (О.Г.Сластьон був зановником музею і очолював його на громадських засадах). 

Слід відзначити, що за свою 90-літню історію, мабуть, як і кожен заклад, музей пере¬жив періоди як піднесення, так і занепаду. Але якраз 20-ті і початок 30-х років ХХ століття, за визначенням голови Всеукраїнської спілки краєзнавців, академіка П.Тронька, стали "золотою ерою" українського краєзнавства. Такими вони були і для Миргородського наукового і художньо-промислового музею (так у 20-х рр. найменувався краєзнавчий музей) як місцевого осередку краєзнавства. Саме в цей час до фондового зібрання надійшли унікальні речі з колишніх поміщицьких маєтків Фролових-Багреєвих, Вульфертів, Лук'яновичів, Муравйових-Апостолів, Трощинських та інших. 

До речі, після багатьох історичних катаклізмів і сьогодні багато що з тих речей можна побачити в експозиції музею. В результаті т. зв. антирелігійної кампанії до музею потрапили речі з церков Миргородського повіту, як то Євангеліє чи метричні книги. Таким чином, вже у довоєнний період у музеї було накопичено досить солідну колекцію. Серед експонатів - роботи В.Л.Боровиковського, особисті речі Гетьмана України Данила Апостола та інші. Вже в той час це були речі унікальні. В той час музей розміщувався в будинку, де зараз збудований колишній кінотеатр "Комсомолець". 

Свій жорстокий і непоправ¬ний внесок у розвиток музею зробила Велика Вітчизняна війна. За три роки окупації значна частина експонатів була втрачена, при відступі німці спалили приміщення музею. Практично все доводилось розпочинати з чистого листка.
Багато миргородців до цього часу при згадці про музей вказують на будинок №110 по вулиці Гоголя (нині магазин "Пасаж"). 

Справді, на цьому місці стояв будинок ще дореволюційної доби, в якому протягом 40 років (із 1956 року) розміщувався Миргородський краєзнавчий музей. І саме на експозиції тодішнього музею (а особливо його природничого відділу) виросло сучасне покоління людей середнього віку. Адже в той час у музеї про¬во¬дились уроки миру, історії, біології, географії. І лише аварійний стан приміщення по вулиці Гоголя змусив музей перебратися до нового приміщення по вулиці Незалежності, 2, де він знаходиться і до цього дня. 

Сьогодні Миргородський краєзнавчий музей - це культурно-освітня і науково-дослідна установа, яка працює в напрямку поглиблення вивчення історико-культурної спадщини краю, збереження та використання пам'яток матеріальної та духовної культури. Фонди музею налічують більше 15 тисяч експонатів, серед них колекції нумізматики, живопису та графіки, вишивки, кераміки, писанок, побуту та етнографії. 

Станом на сьогоднішній день у музеї працює 3 постійнодіючих експозиційних роз¬діли: "Найдавніший Миргород та Миргородщина козацької доби початку XVIII - XIX століть", "Розвиток кераміки на Миргородщині", "Побут та промисли Миргородщини минулих століть". Виставкова зала музею постійно запрошує відвідувачів оглянути тимчасові тематичні експозиції. У музеї систематично проводяться екскурсії, художні виставки, конференції, тематичні години, громадські і мистецькі заходи. 

Протягом 1997 - 2010 років працівниками музею видано 11 книжок з історико-краєзнавчої тематики.
Неможливо не згадати людей, які свого часу зробили належний внесок у розвиток як Миргородського краєзнавчого музею, так музейної справи на Миргородщині загалом. Це І.К.Калюжний, К.О.Гунько, К.Г.Сахаров, М.І.Кузьменко, М.М.Герасимов, О.Я.Герасименко, Г.В.Бабич, М.І.Єкімов, О.Д.Гринь. Особливо б хотілося відзначити патріарха миргородського краєзнавства Г.В.Бабич. Саме завдяки її зусиллям у музеї було запроваджено уніфіковану систему обліку і руху експонатів, що унеможливило їх втрату. До речі, Ганна Василівна і нині успішно працює на краєзнавчій ниві. Ще донедавна в музеї працювали Г.Ф.Довгаль та Л.С.Рахманова, які нині на заслуженому відпочинку. Чимало в дослідженні сторінок рідного краю зробили колишні працівники музею О.М.Дем'яненко та Н.В.Годун. 

Сьогодні в музеї працюють фахівці своєї справи, які відчувають відповідальність за майбутнє культурних надбань, їх дослідження, забезпечення доступу до них наших громадян.
Новітній період історії України зробив подвійний вплив на розвиток музейної справи. З одного боку, відкрилися широкі можливості для дослідження малодосліджених або взагалі недосліджених сторінок історії нашого краю. З іншого, додалося, здавалося б, нездоланних питань для розвитку музеїв. У першу чергу, питань економічного спрямування. При нинішньому рівні фінансування галузі культури годі говорити про якийсь сталий розвиток.
 
Але засновник музею - Миргородська міська рада - не залишив нас на самоті з цими проблемами. Завдяки підтримці та за безпосереднього сприяння міського голови О.Б.Паутова минулого року було проведено повний ремонт другого поверху музею, позаминулого року - капітальний ремонт фасаду, 3 роки тому - капітальний ремонт покрівлі, споруджено східці та покрівлю над ними, поряд знаходиться неповторний парк козацької слави. Безперечно, проблем у культурі вистачає, але, як бачимо, є їх конкретне вирішення і бачення перспектив на майбутнє. 

Особливу вдячність хотілося б висловити на адресу небайдужих мирогородців. На жаль, за останні десятиліття держава не передбачала коштів для поповнення музейних фондів, отже, ситуація усклад¬нювалась. Час іде невпинно, і ось уже речі, якими ми нещодавно користувалися в повсякденному житті, стають частинкою історії, її матеріальним відображенням. І при нинішній ситуації не кожен захоче безкоштовно розлучитися з певною річчю, навіть не обов'язково коштовністю. Однак, завдяки небайдужості миргородців, та й гостей міста, фонди музею все ж потроху поповнюються експонатами: картинами, книгами, одягом, речами побуту тощо. Дехто навіть здає до музею нагороди. Велике вам спасибі. Згодом ці речі стануть частиною експозиції, предметом наукових досліджень і публікацій, розповідатимуть про історію нашого краю. 

Особлива подяка всім нашим миргородським митцям, які не забувають музей, теж долучаються до поповнення його фондів, а в стінах краєзнавчого доносять своє мистецтво до миргородців та гостей міста.
У заходах відзначення Дня міста запрошуємо всіх охочих 14 вересня 2010 р. об 11.00 до Миргородського краєзнавчого музею на відзначення його 90-річчя. В програмі - відкриття меморіальної дошки засновнику музею О.Г.Сластьону, презентація ювілейного буклету та сайту музею. 


А.М.Фесенко, 
директор Миргородського краєзнавчого музею


  Гуманітарна сфера
  Культура
  Освіта
  Спорт
  Соціальна сфера
  Соціальний захист
  населення
  Служби
  соціальної сфери
  Центр зайнятості
  Транспорт
  Автобусний
  Залізничний
  Маршрутний
  Таксі
  Сервіс та дозвілля
  Туризм
  Торгівля
  Сфера послуг
  Ресторани
  Кінотеатри
  Інтернет-клуби


Курсы валют
Курсы валют
Курсы валют

 
© Інститут Трансформації Суспільства 2007-2018
При повному або частковому використаннi матерiалiв посилання на www.mirgorod.osp-ua.info є обов'язковим.
Вiдповiдальнiсть за достовiрнiсть матерiалiв покладається на їх авторів.
Наша адреса: Україна, 01034, м. Київ-34, а/с 297, тел./факс: (044) 235-98-28, 235-80-23. e-mail: editor@osp.com.ua

TyTa