www.mirgorod.osp-ua.info
   

uggs sko louis vuitton oslo nike sko polo ralph lauren dame louis vuitton norge oakley norge parajumpers norge oakley briller polo ralph lauren salg moncler jakke ray ban solbriller canada goose norge ray ban norge woolrich jakke parajumpers salg

   Головна
 Візитка міста
 Історія міста
   Символіка міста
 Історичні пам’ятки
 Карта міста
  Міські новини
 Форум   Робота   Оголошення   Фотогалерея
  Курорт Миргород
 
    Історія курорту  
    Лікувальні вододжерела  
    ЗАО «Миргородкурорт»  
    Санаторії  
    Готелі  
    Проїзд до міста  
 

cheap air jordans uk cheap mont blanc pens hollister outlet uk adidas jeremy scott uk hollister outlet cheap air jordans gucci belts uk nike shox uk cheap nike air max 90 gucci belt uk

  Економіка міста
 

nike blazer damskie nike blazer sklep moncler kurtka oakley praha ray ban praha abercrombie mikina polo ralph lauren praha hollister praha hollister mikina abercrombie praha michael kors kabelky hollister sk air jordan tenisky nike free 5.0 bayan nike free run bayan

    Основні галузі  
    Регуляторна політика  
    Банки  
    Інвестиційний потенціал
  міста
 
    Міжнародні зв’язки  
 
  Міська громада
 
    Громадські організації  
    Політичні партії  
    Релігійні центри міста  
    Засоби масової інформації  
 
     Міські служби
 

Українські міста в Iнтернеті
Українські міста в Інтернеті
Інститут трансформації суспільства
Портал Олега Соскіна - аналітика, статті, коментарі, новини в Україні та за кордоном
OSP-ua.info - События, комментарии, аналитика
  Міські новини  
 17.06.2011 16:35
Відважний штурман

22 червня минає сімдесят років відтоді, як гітлерівські загарбники напали на Радянський Союз. Фашистські варвари протягом майже чотирьох років грабували, вбивали, катували наших людей, планували вічно жити на просторах радянської землі.
Але героїчний народ усіх республік не підкорився загарбникам. Його сини і дочки в битвах під Москвою, Сталінградом, на Курській дузі, за Київ і Мінськ і на інших плацдармах зламав хребет німецькому звіру, знищив багатомільйонну армію завойовників і підняв прапор Перемоги над рейхстагом. 

Одним із учасників героїчних подій був уславлений штурман авіації дальньої дії підполковник Іван Якович Гужелев.
Іван Якович народився 23 березня 1923 року в краю лісів і боліт, де ростуть дуби і берези, місцевість багата на ягоди і гриби, у селі Хорошному Климівського району Брянської області, в багатодітній сім'ї, Іван був тринадцятим сином.
Із дитинства Іван виявляв бажання глибоко пізнати навколишній світ. У п'ять років він вже сидів добре на коні, допомагав батькам, як і всі діти, вести господарство, навчився читати і писати. 

На початку 1930 року сім'я покинула рідні краї і переселилася в Сибір. У селі Іллічівка Москаленського району Омської області зима зустріла Гужелевих сильними морозами. Перезимували в землянці, але батьки, працюючи в колгоспі, у майбутні роки налагодили нормальне життя. В 1940 році Іван Якович після закінчення семирічки і за закликом комсомолу продовжує навчання в Челябінському військовому училищі пілотів і штурманів. Він успішно вивчав тактику повітряного бою, будову літака, астрономію, метеорологію і особливо багато уваги приділяв фізкультурі і спорту, бо для пілота ці дисципліни були найважливішими. 

У 1942 році, коли ще йшла битва під Сталінградом, молодий лейтенант І.Я.Гужелев прибув для проходження служби у 225 гвардійський Сталінградський, Котовицький Червонопрапорний авіаційний полк. Особовий склад частини зустрів його із повагою. Полк готувався до закінчення операції під містом на Волзі і в районі Східної України. Нічні польоти авіації дальньої дії завжди складні, а бомбити свої міста, захоплені ворогом, дуже відповідально. Іван Якович брав участь у бомбардуванні Харкова, міст узбережжя Чорного моря. Ворог жорстоко оборонявся не тільки в районі Ростова, Новоросійська, а і Полтави. Екіпажі літаків у нічних польотах застосовували тактику підкаверних нальотів. Особливо вдало виконував ці нальоти в районі м.Воронежа екіпаж Гужелева. Завдяки чіткому розрахунку штурмана Івана Яковича були знищені скупчення піхоти, залізничного транспорту противника на станціях Воронеж і Кострома. 

Навесні 1943 року 225 авіаполк брав участь у Харківсько-Барвенковській операції, ліквідації об'єктів фашистів у районі Одеси і Курська. Під Курськом у жорстокому повітряному бою Іван Якович був тяжко поранений. Лікування було тривалим, але друзі і однополчани не покидали надії на повернення його до свого полку, командиром якого був безстрашний воїн, Герой Радянського Союзу полковник Олександр Євлампійович Вербицький. У складі 225 авіаполку Гужелев бере участь у боях по визволенню Румунії, Угорщини, Австрії. Тяжкі і затяжні були бої біля озера Болотон. Ворог скупчив великі сили піхоти, танків і артилерії. Наші наземні частини були вимушені зайняти оборону. Полк Гужелева вдень і вночі наносив бомбові удари по позиціях фашистів. У штурмі Берліна частина Івана Яковича також проявила неабиякий героїзм. 

Велика Вітчизняна війна закінчилася перемогою радянського народу. Гітлерівська Німеччина розгромлена, фашизм повалений. Але над землею спалахнули стовпи викидів атому. США скинули атомні бомби на Японію, оголосили монополію над усім світом, проводили провокаційні польоти у небі СРСР. 

225 авіаполк дальньої дії активно оволодіває реактивною технікою, весь склад проводить польоти вдень і вночі. Екіпаж І.Я.Гужелева виконував польоти, доставляючи вантажі на Антарктичні станції.
У 1952 році гвардійський 225 авіаполк перебазувався до м.Миргорода, одержавши завдання охорони західного кордону СРСР. Штурман ескадрильї Гужелев успішно підготував тактичний план нічних польотів. 

На початку 60-х років Іван Якович успішно закінчує навчання у військовій академії Повітряних Сил СРСР і виконує обов'язки штурмана полку. На посаді штурмана полку підполковник І.Я.Гужелев показав уміння керування головною ланкою полку. Але стан здоров'я погіршився, і відважний авіатор у 1970 році виходить у відставку.
Дев'ять років після виходу з лав Радянської Армії з віддачею всіх знань і умінь він виконував відповідальні завдання як начальник штабу цивільної оборони Миргородського району. 

За ратний і трудовий подвиг, за мужність і сміливість Батьківщина нагородила його високими нагородами: орденами "Леніна" і "Бойового Червоного Прапора", двома орденами "Червоної Зірки", медалями: "За бойові заслуги", "За визволення Будапешта", "За взяття Берліна", "За оборону Сталінграда", "За Перемогу над Німеччиною" та багатьма ювілейними медалями, Почесними грамотами районної та обласної рад. 

Помер Іван Якович Гужелев 17 травня 1979р. Похований у м.Миргороді. 


К.САХАРОВ, 
почесний ветеран України, заступник голови ветеранської організації міста


  Гуманітарна сфера
  Культура
  Освіта
  Спорт
  Соціальна сфера
  Соціальний захист
  населення
  Служби
  соціальної сфери
  Центр зайнятості
  Транспорт
  Автобусний
  Залізничний
  Маршрутний
  Таксі
  Сервіс та дозвілля
  Туризм
  Торгівля
  Сфера послуг
  Ресторани
  Кінотеатри
  Інтернет-клуби


Курсы валют
Курсы валют
Курсы валют

 
© Інститут Трансформації Суспільства 2007-2018
При повному або частковому використаннi матерiалiв посилання на www.mirgorod.osp-ua.info є обов'язковим.
Вiдповiдальнiсть за достовiрнiсть матерiалiв покладається на їх авторів.
Наша адреса: Україна, 01034, м. Київ-34, а/с 297, тел./факс: (044) 235-98-28, 235-80-23. e-mail: editor@osp.com.ua

TyTa