www.mirgorod.osp-ua.info
   

uggs sko louis vuitton oslo nike sko polo ralph lauren dame louis vuitton norge oakley norge parajumpers norge oakley briller polo ralph lauren salg moncler jakke ray ban solbriller canada goose norge ray ban norge woolrich jakke parajumpers salg

   Головна
 Візитка міста
 Історія міста
   Символіка міста
 Історичні пам’ятки
 Карта міста
  Міські новини
 Форум   Робота   Оголошення   Фотогалерея
  Курорт Миргород
 
    Історія курорту  
    Лікувальні вододжерела  
    ЗАО «Миргородкурорт»  
    Санаторії  
    Готелі  
    Проїзд до міста  
 

cheap air jordans uk cheap mont blanc pens hollister outlet uk adidas jeremy scott uk hollister outlet cheap air jordans gucci belts uk nike shox uk cheap nike air max 90 gucci belt uk

  Економіка міста
 

nike blazer damskie nike blazer sklep moncler kurtka oakley praha ray ban praha abercrombie mikina polo ralph lauren praha hollister praha hollister mikina abercrombie praha michael kors kabelky hollister sk air jordan tenisky nike free 5.0 bayan nike free run bayan

    Основні галузі  
    Регуляторна політика  
    Банки  
    Інвестиційний потенціал
  міста
 
    Міжнародні зв’язки  
 
  Міська громада
 
    Громадські організації  
    Політичні партії  
    Релігійні центри міста  
    Засоби масової інформації  
 
     Міські служби
 

Українські міста в Iнтернеті
Українські міста в Інтернеті
Інститут трансформації суспільства
Портал Олега Соскіна - аналітика, статті, коментарі, новини в Україні та за кордоном
OSP-ua.info - События, комментарии, аналитика
  Міські новини  
 17.06.2011 16:41
Миргород: Наш земляк М.В.Остроградський

Михайло Васильович Остроградський - визначний математик, механік, педагог, походження якого тісно пов'язане з нашим краєм. Його предки були шанованими у нашому місті людьми.
Це прадід, Федір Остроградський - миргородський полковник, Матвій Остроградський - полковий суддя, що прославився під час Північної війни. А мати Михайла Васильовича походила із роду Апостолів. 

Збіднілий дворянський рід оселився у Пустовойтовому (Глобинського району), Пашенівці, Говтві ( Козельщинського р-ну). Будинок батьків майбутнього академіка нагадував звичайну селянську хату. Цікавий хлопчик, завжди маючи при собі мотузку із грузилом, полюбляв вимірювати висоту паркану, розміри крил вітряка, водяного млина, глибину ям, цікавився всілякими механізмами. Міцний та кремезний від природи, як і всі його предки, Михайло повинен був стати військовим. Та за порадою батькового брата його віддають на навчання в будинок виховання бідних дворян - 1-шу Полтавську чоловічу гімназію. Вихователем гімназії був І.П.Котляревський. А почесними попечителями -В.П. та С.М Кочубеї, які подарували навчальному закладу колекцію мінералів та мінералогічний кабінет. Згодом сюди була передана особиста бібліотека письменника полтавчанина М.І.Гнєдича. У різний час існування гімназії у ній викладали І.Л. та Л.І. Боровиковські, С.П.Стеблін - Камінський, навчалися М.П.Старицький, В.П.Горленко. 

Цей навчальний заклад функціонує до цього часу - це Полтавська ЗОШ №3 з поглибленим вивченням англійської мови. Майбутній академік продовжує навчання у Парижі, де на нього звертає увагу авторитетний вчений Лаплас: "Остроградський наділений великою спостережливістю і є прекрасним знатоком аналізу безкінечно малих величин" .У європейській столиці, постійно відчуваючи брак коштів, він попадає до боргової в'язниці. Саме там він написав знамениту роботу "Мемуари про розповсюдження хвиль у циліндричному басейні" і відправив математику О.Коші. Паризька Академія надрукувала це дослідження, а Коші викупив Михайла Васильовича із "Клішей".
Знавець аналітичної небесної механіки, математичного аналізу і математичної фізики, гідромеханіки і балістики, Остроградський викладає у морському кадетському корпусі, Михайлівській артилерійській академії, Інституті корпусу інженерів шляхів сполучення, Головному педагогічному інституті. Учень Остроградського Петров М.П., член Петербурзької Академії наук, згадував: "Викладав він із великим запалом: писав великими літерами і тому швидко наповнював дошку і потім кидався до великого столу, покритого чорною клейонкою, продовжував писати на ній і, піднявши її, показував написане слухачам..." Улюблених учнів називав "геометрами", саме їм доручав переписувати свої рукописи для представлення у Академію наук. 

За підручники з геометрії, написаними Остроградським, навчалися у гімназіях до початку XX століття. І нині математики використовують теорему Гаусса-Остроградського, метод Остроградського та ін.
Педагогічні ідеї стосовно викладання дисциплін у школі академік Остроградський висловив у праці "Міркування про викладання", виданій разом із математиком А. Блюмом: "...збуджувати інтерес учнів, не допускати нудоти, широко пов'язувати викладання математики з практикою". Більше 150 років тому він започаткував застосування опорних схем: "Ми радимо використовувати синоптичні таблиці...Це дуже коротке резюме того, що вони знають. Дитина, у якої перед очима буде перша таблиця, яку вона замалювала 2 або 3 рази, потім відтворила в пам'яті, запам'ятає назавжди те , що вона вивчила". 

Остроградський був головним наглядачем за викладанням математичних наук Санкт -Петербурга, займався дослідженнями, підготував 100 наукових рецензій, працював у комісіях по вивченню представлених у Академію наук Росії перших обчислювальних приборів, по розробці водопроводу в Петербурзі, по дослідженню стрільби " регулювання гранатами", по вивченню застосування електромагнітної сили до руху суден за способом академіка Якобі, по астрономічному визначенню находження міст Російської імперії, по розробці Грегоріанського календаря та ін. Тому не дивно, що на ціле століття вперед він підготував блискучу плеяду математиків та механіків: Є.І.Бейер, Ф.Ф.Веселаго, І.А.Вишеградський, Г.Е.Паукер, О.Н.Тихомандрицький та ін. 

По - різному склалася доля дітей визначного академіка . Його донька Марія вийшла заміж за одного із внуків В.В.Капніста, оселилася у Козельщині. Син Віктор жив у великій бідності, просив Академію Наук прислати йому 30 крб., "бо пізніше вони вже йому не будуть потрібні". Помер у полтавському будинку бездомних дворян, перебування в якому оплачував кращий учень вченого Ф.Чижов.
В останні роки свого життя М.В. Остроградський проводив літо у Пашенному, Глибокій. У Пустовойтово завдяки його клопотанню було відкрито повітове училище. 

Помер Остроградський раптово у 1861 році від нариву на тілі у полтавському будинку Старицьких, їдучи в Петербург. Близькі виконали його останню волю: " Я умру у себе, так поховайте, щоб мені було видно і Пашенне, і Довгу , і Глибоке".
Коли в березні 1901 року великий князь Костянтин Костянтинович приїхав у Полтаву, голова Полтавського гуртка любителів фізико-математичних наук В.С. Мачуковський запропонував відмітити 100- річчя з Дня народження Остроградського, великий князь підтримав пропозицію: "Знаменитий Остроградський був учителем мого батька". 

Тоді ж онук визначного математика, через скруту, пропонує гуртківцям викупити лекції М.В. Остроградського, але коштів науковці не мали.
Деякі лекції Остроградського опублікували учні академіка, інші певний час зберігалися у Полтавському обласному архіві, нині - у науковій бібліотеці ім. Вернадського. 

Склеп Остроградських, в якому було 18 поховань, розорили у 1919 році. Тоді ж забрали і металічний вінок, покладений Академією Наук у 1901 році. Перепоховання праху великого академіка кількох світових академій наук було здійснено у 1930, 1951, 1981рр. на сільському кладовищі. 

Від Пашенного, батьківщини визначного математика, залишилася одна вулиця. У сусідніх Хорішках обладнано шкільний музей Остроградського. Близько 40 років гуртківці Бутенківської ЗОШ Кобеляцького району із учителем Барабашом О.М. розшукували правнуків вченого: це винахідник С.В. Остроградський, відомий гірський інженер В.В.Бокій, перекладачка Н.В. Пташинська.
Ідеї Остроградського вплинули в свій час на розвиток освіти в Україні. Актуальними вони є і нині. 


В.В.ФЕНЕНКО,
 заступник директора ЗОШ І-ІІІ ступенів №1 імені Панаса Мирного, депутат міської ради


  Гуманітарна сфера
  Культура
  Освіта
  Спорт
  Соціальна сфера
  Соціальний захист
  населення
  Служби
  соціальної сфери
  Центр зайнятості
  Транспорт
  Автобусний
  Залізничний
  Маршрутний
  Таксі
  Сервіс та дозвілля
  Туризм
  Торгівля
  Сфера послуг
  Ресторани
  Кінотеатри
  Інтернет-клуби


Курсы валют
Курсы валют
Курсы валют

 
© Інститут Трансформації Суспільства 2007-2018
При повному або частковому використаннi матерiалiв посилання на www.mirgorod.osp-ua.info є обов'язковим.
Вiдповiдальнiсть за достовiрнiсть матерiалiв покладається на їх авторів.
Наша адреса: Україна, 01034, м. Київ-34, а/с 297, тел./факс: (044) 235-98-28, 235-80-23. e-mail: editor@osp.com.ua

TyTa