www.mirgorod.osp-ua.info
   

uggs sko louis vuitton oslo nike sko polo ralph lauren dame louis vuitton norge oakley norge parajumpers norge oakley briller polo ralph lauren salg moncler jakke ray ban solbriller canada goose norge ray ban norge woolrich jakke parajumpers salg

   Головна
 Візитка міста
 Історія міста
   Символіка міста
 Історичні пам’ятки
 Карта міста
  Міські новини
 Форум   Робота   Оголошення   Фотогалерея
  Курорт Миргород
 
    Історія курорту  
    Лікувальні вододжерела  
    ЗАО «Миргородкурорт»  
    Санаторії  
    Готелі  
    Проїзд до міста  
 

cheap air jordans uk cheap mont blanc pens hollister outlet uk adidas jeremy scott uk hollister outlet cheap air jordans gucci belts uk nike shox uk cheap nike air max 90 gucci belt uk

  Економіка міста
 

nike blazer damskie nike blazer sklep moncler kurtka oakley praha ray ban praha abercrombie mikina polo ralph lauren praha hollister praha hollister mikina abercrombie praha michael kors kabelky hollister sk air jordan tenisky nike free 5.0 bayan nike free run bayan

    Основні галузі  
    Регуляторна політика  
    Банки  
    Інвестиційний потенціал
  міста
 
    Міжнародні зв’язки  
 
  Міська громада
 
    Громадські організації  
    Політичні партії  
    Релігійні центри міста  
    Засоби масової інформації  
 
     Міські служби
 

Українські міста в Iнтернеті
Українські міста в Інтернеті
Інститут трансформації суспільства
Портал Олега Соскіна - аналітика, статті, коментарі, новини в Україні та за кордоном
OSP-ua.info - События, комментарии, аналитика
  Міські новини  
 22.09.2011 17:05
Традиції і сучасність народного мистецтва витинанок

У виставковому залі літературно-меморіального музею Д.Гурамішвілі, духовного і культурного центру миргородців, відкрилася виставка витинанок молодого художника Дмитра Короля з Кременчука. У попередніх персональних виставках були роботи в різних техніках і жанрах образотворчого мистецтва, а зараз представлені 17 витинанок. Це давній вид народного мистецтва. А кожен її вид - це цілий світ, що виявляє естетичну цінність, змістовну красу її образів, необхідну сьогодні не менше, ніж у минулому.

Українські витинанки виникли і розвивалися в загальноєвропейському руслі цього виду декоративної творчості, були тісно пов'язані з буденним і святковим побутом народу.

Із давніх часів відомі "шкіряні витинанки" як ажурні орнаментальні прикраси плечового одягу. В ХVІ - ХІХ ст. набули поширення витинанки-кустодії, що слугували підкладками і орнаментальними оздобами канцелярських печаток. Авторами кустодій були писарі сотенних, полкових і генеральної канцелярії Запорізького війська, магістратів. Вийшли з ужитку в кінці ХІХ ст.

У першій половині ХІХ ст. по українських селах з'являються народні паперові прикраси, якими селяни оздоблювали свої хати. Г.Квітка-Основ'яненко в по­вістях "Щира любов" та "Ото тобі і скарб" описав хатні прикраси на Харківщині. Один із перших оцінив оригінальність паперових прикрас-витинанок І.Я.Франко у газетному огляді крайової виставки у Львові (1894р.). Він стверджував, що цей звичай прикрашати хати - давній і занесений зі Східної України.

З другої половини ХVІІІ ст. серед українських дворян були популярні силуети. Із літературних джерел відомо, що виготовленням силуетних витинанок захоплюва­лись М.В.Гоголь, І.Є.Рєпін, Г.Нарбут.

Народні паперові прикраси, що послужили прототипом витинанок, не були ні наслідуванням, ні прямим продовженням "кустодій" і "силуетів". Мотиви узорів у народному витинанні з паперу склалися під виливом народних видів художньої творчості - шкіряних прорізних орнаментів, розпису, вишивки тощо.

У кожному регіоні, і в багатьох осередках, вони набули своєрідних локальних рис, які виявилися в розумінні матеріалу, форми, силуету, технічної виразності, відчутті ритму, пропорцій, симетрії, багатстві орнаментального мислення.

Художнє витинання з паперу охоплює не тільки народних майстрів, а й професійних художників.

Мистецтво витинанок із паперу сьогодні - актуальне. Витинанки дедалі частіше експонуються на виставках. Майстри приділяють більше уваги сюжетно-тематичним композиціям єдності традицій та інновацій, проходить складний процес збереження давніх мотивів і виникнення нових.

У своїх витинанках Діма Король звертається до історичних сюжетів Козаччини, її побуту, її героїв, до свого прочитання творів Миколи Гоголя: "Кобзар", "Літописець", "Чумацький шлях", "Різдво", "Біля млина", "Тарас Бульба", "Сорочинський ярмарок", "Вечори на хуторі біля Диканьки" та інші.

Основну роль у витинанках художника відіграє виразна лінія, чіткий вишуканий контур, дзеркальна симетрія і творча фантазія. Витримані закони перспективи та пропорційні відношення. У них немає глибини, вони двомірні, і водночас майстер уміло передає простір і розвиток дії. Всі роботи Діми Короля приваблюють простотою і щирою безпосередністю світосприйняття і в той же час свідчать про тісний зв'язок давніх традицій народного мистецтва з сучасністю.

Сучасна витинанка успадкувала міру, доцільність і гармонію - одвічні критерії краси, теплоту людських рук.

Окрім ознайомлення з роботами художника, їхній автор Діма Король провів і урок "майстер клас" зі студентами ІІІ курсу художнього відділення Миргородського художньо-промислового коледжу. Студенти вперше отримали початкові навички техніки витинання з паперу. Маємо надію, що цей вид народного мистецтва отримає свою географію, бо витинанки мають широкі перспективи розвитку, набувають нових художніх і функціональних якостей.

myrgorod.pl.ua


  Гуманітарна сфера
  Культура
  Освіта
  Спорт
  Соціальна сфера
  Соціальний захист
  населення
  Служби
  соціальної сфери
  Центр зайнятості
  Транспорт
  Автобусний
  Залізничний
  Маршрутний
  Таксі
  Сервіс та дозвілля
  Туризм
  Торгівля
  Сфера послуг
  Ресторани
  Кінотеатри
  Інтернет-клуби


Курсы валют
Курсы валют
Курсы валют

 
© Інститут Трансформації Суспільства 2007-2018
При повному або частковому використаннi матерiалiв посилання на www.mirgorod.osp-ua.info є обов'язковим.
Вiдповiдальнiсть за достовiрнiсть матерiалiв покладається на їх авторів.
Наша адреса: Україна, 01034, м. Київ-34, а/с 297, тел./факс: (044) 235-98-28, 235-80-23. e-mail: editor@osp.com.ua

TyTa