www.mirgorod.osp-ua.info
   

uggs sko louis vuitton oslo nike sko polo ralph lauren dame louis vuitton norge oakley norge parajumpers norge oakley briller polo ralph lauren salg moncler jakke ray ban solbriller canada goose norge ray ban norge woolrich jakke parajumpers salg

   Головна
 Візитка міста
 Історія міста
   Символіка міста
 Історичні пам’ятки
 Карта міста
  Міські новини
 Форум   Робота   Оголошення   Фотогалерея
  Курорт Миргород
 
    Історія курорту  
    Лікувальні вододжерела  
    ЗАО «Миргородкурорт»  
    Санаторії  
    Готелі  
    Проїзд до міста  
 

cheap air jordans uk cheap mont blanc pens hollister outlet uk adidas jeremy scott uk hollister outlet cheap air jordans gucci belts uk nike shox uk cheap nike air max 90 gucci belt uk

  Економіка міста
 

nike blazer damskie nike blazer sklep moncler kurtka oakley praha ray ban praha abercrombie mikina polo ralph lauren praha hollister praha hollister mikina abercrombie praha michael kors kabelky hollister sk air jordan tenisky nike free 5.0 bayan nike free run bayan

    Основні галузі  
    Регуляторна політика  
    Банки  
    Інвестиційний потенціал
  міста
 
    Міжнародні зв’язки  
 
  Міська громада
 
    Громадські організації  
    Політичні партії  
    Релігійні центри міста  
    Засоби масової інформації  
 
     Міські служби
 

Українські міста в Iнтернеті
Українські міста в Інтернеті
Інститут трансформації суспільства
Портал Олега Соскіна - аналітика, статті, коментарі, новини в Україні та за кордоном
OSP-ua.info - События, комментарии, аналитика
  Міські новини  
 29.09.2011 13:26
Миргородська Зубковськіана

Вже не один десяток років миргородські краєзнавці (батько і дочка) Валерій Афанасійович Шаповалов і Вікторія Валеріївна Шаповалова працюють над вивченням життя й діяльності статського радника, генерал-майора від медицини, міського голови Миргорода, відкривача миргородської мінерального джерела, засновника Миргородського курорту Івана Андрійовича Зубковського.

Ними підготовлено до друку книгу - "Іван Андрійович Зубковський - лікар, генерал, людина…" Автори люб'язно запропонувади редакції розділ "Миргородська Зубковськіана", в якому йдеться про те, як образ Івана Андрійовича знайшов своє відображення у творчості миргородців.

Сьогодні вже з повним правом можна говорити про миргородську Зубковськіану, яка склалася.

Тема І.А.Зубковського - благодатна, і в усі часи надихала творців. Були в Зубковськіані припливи й відпливи, мовчання і сплески. Нині вона вже нараховує багато позицій у живопису (портретах, монументалістиці й вишивці, публіцистиці (газети й журнали), окремих виданнях (книги й буклети), поезії й світлинах.

І все це підпорядковане одному - показати непересічність постаті І.А.Зубковського, велич його діянь, які не минають, а продовжують нам світити й ще довго світитимуть…

Портретна галерея із Зубковським на нинішній день складається з дев'яти позицій. Це немало, не кожен може похвалитися такою кількістю портретів.

Перший портрет І.А.Зубковського створений Ф.С.Красицьким, тодішнім викладачем Миргородського керамічного технікуму ім.М.В.Гоголя. Іван Андрійович позував художникові на веранді свого будику в Миргороді на вулиці Пролетарській, 17 (нині Троїцькій, 86). Портрет був замовлений керівником курорту у 1923 році з нагоди 75-річчя від дня народження і 45-річчя лікарської, громадської і літературної діяльності І.А.Зубковського. Виконаний портрет був вивішений у курортному залі. Він єдиний прижиттєвий портрет Зубковського, який нині зберігається в Миргороському краєзнавчому музеї.

І досі не вдалося встановити достовірно, чи був написаний портрет Зубковського О.Г.Сластьоном, хоча в одній із публікацій така обмовка й промайнула.

Трохи іншим шляхом щодо поповнення портретної Зубковськіани пішов знаний миргородський художник В.І.Хитько, який у 1961 році виконав копію з портрета І.А.Зубковського пензля Фотія Красицького, про який мова вже йшла вище. Портрет цей зберігся на Миргородському курорті.

Найбільш вагомий внесок у портретну Зубковськіану зробив заслужений художник, член Національної спілки художників України, Почесний громадянин Миргорода В.М.Брикулець. Ним створено п'ять портретів Зубковського.

Перший із них написаний у 1965 році. Ось як про це розповідає сам Віктор Михайлович: "Приїхав я до Миргорода, в якому мене як художника ніхто не знав. Мене порекомендували тодішньому директорові Миргородського курорту І.О.Ігнатенку, який і замовив портрет Зубковського. Коли портрет був готовий, я із завмираючим серцем прийшов із ним до кабінету Івана Овсійовича і поставив портрет на одному зі стільців. Директор курорту довго придивлявся до портрета з різних боків, то підходив ближче, то відходив далі і мовчав…

Я вже про себе подумав: "Ну, все. Провалився…"

Та ось Іван Овсійович підійшов до мене, посміхнувся, потиснув мені руку і багатозначно промовив: "Схожий. Беру тебе на курорт на роботу".

У мене відлягло від серця…"

Так що цей перший портрет І.А.Зубковського був доленосним для Віктора Брикульця, який по тому пропрацював на Миргородському курорті головним художником у художній майстерні близько 20-и років та й зараз із курортом зв'язків не пориває…

1989 року для головного лікаря санаторію "Миргород", заслуженого лікаря України П.І.Гриневича Віктор Брикулець написав портрет лікаря, дійсного статського радника, засновника Миргородського курорту Івана Зубковського. Портрет цей Петро Іванович без найменших вагань передав до курортного музею в 1998 році.

У 1990 році на замовлення головного лікаря санаторію "Полтава", заслуженого лікаря України С.І.Зарецької художник виконав портрет І.А.Зубковського для музею, який існував при санаторії. Портрет цей Ольга Іванівна теж передала до музею курорту "Миргород".

У 1998 році генеральний директор Миргородського курорту, заслужений лікар України, член Всесвітньої асоціації курортологів і фізіотерапевтів М.П.Мельник замовив портрет І.А.Зубковського для новостворюваного з його ініціативи музею курорту "Миргород", який нині знаходиться в центрі його експозиції.

Того ж року В.Брикулець написав також портрет Зубковського спеціально для урочистого засідання в Палаці культури курорту, присвяченого 150-річчю від дня народження І.А.Зубковського, який і прикрашав сцену в залі, де проходило урочисте засідання з цієї нагоди. Портрет нині знаходиться в Миргородському краєзнавчому музеї.

До створення п'яти портретів І.А.Зубковського Віктор Брикулець підійшов із великим пієтетом, проникненням у багатий духовний світ Івана Андрійовича, в очах якого на полотнах художника світиться велика мудрість, відчувається непересічність його постаті.

Віктора Михайловича можна з повним правом називати справжнім співцем І.А.Зубковського у царині образотворчого мистецтва, зокрема в царині портретній.

У 1999 році до річниці курортного музею миргородським художником Г.О.Сагдєєвим створений портрет молодого військового лікаря І.А.Зубковського.

Знаний миргородський художник, голова Миргородського мистецького об'єднання "Творчість", нині директор курортного музею А.О.Шкурко в 2003 році створив портрет І.А.Зубковського з нагоди 155-річчя від дня його народження. До цього митець підійшов із глибоким проникненням у багатий внутрішній світ Івана Андрійовича, з філософським підтекстом. За словами самого Анатолія Олексійовича, портрет І.А.Зубковського - данина глибокої йому шани. Художник вважає цю свою роботу етапною у своїй творчості.

У творчих планах Анатолія Шкурка - створення великого панно "Славетні полтавці", серед яких, звичайно ж, буде і Зубковський.

Портрети І.А.Зубковського, створені В.Брикульцем, Г.Сагдєєвим, А.Шкурком, стали надбанням курортного музею, завжди привертаючи увагу його відвідувачів, викликаючи захоплені відгуки.

Таким чином, портретна миргородська Зубковськіана на нинішній день складається з дев'яти позицій. Думається, що це не межа…

Якщо говорити про миргородську Зубковськіану, створену засобами образотворчого мистецтва, то сюди слід віднести й погруддя І.А.Зубковського, створені викладачами та учнями Миргородського державного керамічного технікуму ім.М.В.Гоголя, погрудь поки що три, два з яких знаходяться в курортному музеї, а місцезнаходження третього - невідоме, збереглася лише його світлина.

Вище йшлося про тему І.А.Зубковського в образотворчому мистецтві. Є й пісня про Івана Андрійовича, яку створив миргородський композитор і виконавець Валентин Коршак на слова Валерія Шаповалова "Іде по місту лікар, генерал, людина…", яка користується популярністю як у миргородців, так і гостей міста. Вона виконувалася, зокрема, на урочистостях, присвячених 90-річчю Миргородського курорту.

Це лише перша наша розповідь про миргородську Зубковськіану. Продовження цієї теми - у наступних числах газети.

myrgorod.pl.ua/news


  Гуманітарна сфера
  Культура
  Освіта
  Спорт
  Соціальна сфера
  Соціальний захист
  населення
  Служби
  соціальної сфери
  Центр зайнятості
  Транспорт
  Автобусний
  Залізничний
  Маршрутний
  Таксі
  Сервіс та дозвілля
  Туризм
  Торгівля
  Сфера послуг
  Ресторани
  Кінотеатри
  Інтернет-клуби


Курсы валют
Курсы валют
Курсы валют

 
© Інститут Трансформації Суспільства 2007-2018
При повному або частковому використаннi матерiалiв посилання на www.mirgorod.osp-ua.info є обов'язковим.
Вiдповiдальнiсть за достовiрнiсть матерiалiв покладається на їх авторів.
Наша адреса: Україна, 01034, м. Київ-34, а/с 297, тел./факс: (044) 235-98-28, 235-80-23. e-mail: editor@osp.com.ua

TyTa