www.mirgorod.osp-ua.info
   

uggs sko louis vuitton oslo nike sko polo ralph lauren dame louis vuitton norge oakley norge parajumpers norge oakley briller polo ralph lauren salg moncler jakke ray ban solbriller canada goose norge ray ban norge woolrich jakke parajumpers salg

   Головна
 Візитка міста
 Історія міста
   Символіка міста
 Історичні пам’ятки
 Карта міста
  Міські новини
 Форум   Робота   Оголошення   Фотогалерея
  Курорт Миргород
 
    Історія курорту  
    Лікувальні вододжерела  
    ЗАО «Миргородкурорт»  
    Санаторії  
    Готелі  
    Проїзд до міста  
 

cheap air jordans uk cheap mont blanc pens hollister outlet uk adidas jeremy scott uk hollister outlet cheap air jordans gucci belts uk nike shox uk cheap nike air max 90 gucci belt uk

  Економіка міста
 

nike blazer damskie nike blazer sklep moncler kurtka oakley praha ray ban praha abercrombie mikina polo ralph lauren praha hollister praha hollister mikina abercrombie praha michael kors kabelky hollister sk air jordan tenisky nike free 5.0 bayan nike free run bayan

    Основні галузі  
    Регуляторна політика  
    Банки  
    Інвестиційний потенціал
  міста
 
    Міжнародні зв’язки  
 
  Міська громада
 
    Громадські організації  
    Політичні партії  
    Релігійні центри міста  
    Засоби масової інформації  
 
     Міські служби
 

Українські міста в Iнтернеті
Українські міста в Інтернеті
Інститут трансформації суспільства
Портал Олега Соскіна - аналітика, статті, коментарі, новини в Україні та за кордоном
OSP-ua.info - События, комментарии, аналитика
  Міські новини  
 16.10.2013 15:52
Миргород : Дорога довжиною в 70 літ

Є історичні події, над якими час невладний. У їхньому ряді Велика Вітчизняна війна займає особливе місце. Проходять десятиліття, а інтерес до історії такий же великий. Сьогодні вже правнуки тих, хто перемогли в тій пекельній битві фашизм, намага­ються зрозуміти: чим вони керувалися йдучи на самопожертву заради Перемоги?

Війна. Коротке і жорстоке слово. Це вона забрала мільйони людських життів і лише на Полтавщині знищила 2 мільйони 218 тисяч 845 людей.

Кожен прийдешній рік все далі і далі віддаляє нас від тих страшних днів однієї з найжорстокіших війн на Землі.

"Якщо ми війну забудемо, знов прийде війна", - застерігають слова відомої пісні. Ми не забули, ми пам'ятаємо про мільйони людських жертв, невтішне людське горе, вдовині сльози, поневіряння та відчай дітей, яких осиротила війна. Ми пам'ятаємо про тих, хто до останку віддав себе боротьбі з ворогом. Бо доки жива пам'ять про подвиг, доки герої житимуть у наших серцях.

Війна - страшне слово, що увірвалося у кожну нашу домівку в червні 1941.

Полтавська земля також густо всіяна братськими могилами. 200 тисяч імен загиблих так і залишаються невстановленими.

Кажуть, війна не закінчується, поки не знайдено останнього солдата. Тож, мабуть, ми наблизили її закінчення хоча б на крок, адже нам удалося встановити місце загибелі нашого земляка Фуголя Павла Олександровича, а разом із ним і ще чотирьох воїнів із різних куточків колишнього Радянського Союзу. Всі разом вони загинули у вересні 1943 року, визволяючи село Вертіївку Ніжинського району Чернігівської області. Але хотілося б повідати читачеві історію цього дослідження, адже воно тривало достатньо довгий про­міжок часу. Одного погожого дня до пошукового загону "Скіф" Миргородської міської станції юних туристів завітала відома Миргородська спортсменка Дойнікова Анастасія Йосипівна з проханням допомогти в пошуках свого дядька Фуголя Павла Олександровича, який загинув на фронтах війни.

Анастасія Йосипівна та її рідні самостійно проводили пошуки, намагаючись знайти місце загибелі свого родича, відправляючи листи в різні інстанції. Цей пошук тривав ще за життя батьків Фуголя Павла Олександровича, але, на превеликий жаль, їм так і не довелося дожити до того дня, коли стало відоме місце поховання їхнього сина.

Тож тепер настала черга проводити пошуки вихованцям станції юних туристів. Свої дослідження юні краєзнавці розпочали з вивчення архівних документів Міністерства Оборони колишнього Радянського Союзу, які на сьогодні вже не є секретними. Відповідно до отриманих іменних списків незворотних втрат сержантського та рядового складу 250 стрілецького полку 70 Глухівської гвардійської стрілецької дивізії нам стало відомо, що червоноармієць Фуголь П.О., 1925 року народження, загинув 15 вересня 1943 року при визволенні села Вертіївка Ніжинського району Чернігівської області.

Наступним етапом дослідження були листи пошуківців на ім'я голови Ніжинської районної державної адміністрації Другакова Володимира Леонідовича, Ніжинського райвійськкомату та музею села Вертіївки. З отриманих відповідей нам стало відомо, що наш земляк Фуголь Павло Олександрович у списках загиблих при визволенні села не значиться.

Тому юними пошуківцями були направлені іменні списки незворотних втрат сержантського та рядового складу, що датовані 1943 роком. У поданих списках значилося 11 червоноармійців, що загинули при визволенні Вертіївки, серед яких був і наш земляк.

Після перевірки поданих нами списків виявилося, що з 11 загиблих воїнів, шість прізвищ були викарбувані на пам'ятнику в центрі села, а прізвища інших п'яти загиблих були не встановлені.

Тож іменні списки 1943 року, надіслані членами пошукового загону "Скіф", стали підставою для прийняття рішення Ніжинським райвійськкоматом та Вертіївською сільською радою про внесення прізвищ до списку загиблих у дні визволення села Вертіївки від німецько-фашистських загарбників у 1943 році п'яти визволителів, а саме:

 1. ФУГОЛЬ ПАВЛО ОЛЕКСАНДРОВИЧ, 1925 р.н. стрілок, Полтавська область, загинув 15.09.1943 року (в архівному списку порядковий номер - 21).

2. БОРОШИН ОЛЕКСАНДР ДМИТРОВИЧ, 1925 р.н., Ярославська область, Некрасівський район, загинув 15.09.1943 року (в архівному списку порядковий номер - 29).

3. ВОРОБЙОВ ОЛЕКСІЙ ЄФІМОВИЧ , 1920 р.н., сержант, Іванівська область, Савінський район, загинув 14.09.1943 року (в архівному списку порядковимй номер - 37).

4. БАРИБІН ОЛЕКСІЙ ТИМОФІЙОВИЧ, 1925 р.н., Фрунзенська область, Ворошилівський район, загинув 14.09.1943 року (в архівному списку порядковий номер - 51).

5. НЕЛЕТИНСЬКИЙ ОЛЕКСАНДР ВАСИЛЬОВИЧ, 1925 р.н., Челябінська область, Щученський район , загинув 16.09.1943 року (в архівному списку - 23).

Пункт 2 рішення. Вертіївській сільській раді на Братській могилі загиблим воїнам при визволенні села додати в списки прізвища загиблих визволителів.

Тепер, коли стало відоме місце поховання нашого земляка, юними краєзнавцями та рідними було прийняте рішення про організацію пошукової експедиції.

Під час дослідження виявилося, що село Вертіївка знамените тим, що саме тут народився легендарний син українського народу, командуючий Південно-Західним фронтом, Герой Радянського Союзу, генерал-полковник Михайло Петрович Кирпонос.

Юні дослідники звернулися до Миргородської міської організації ветеранів України з пропозицією організувати спільну пошукову експедицію разом із ветеранами Великої Вітчизняної війни, рідними та молоддю.

На спільному засіданні ветеранів та пошуківців було прийнято рішення про те, що необхідно відвідати урочище Шумейкове, де 20 вересня 1941 року загинув смертю хоробрих генерал-полковник Кирпонос та взяти землю від місця його загибелі.

27 вересня 2013 року пошукова експедиція в складі голови міської організації ветеранів України Василя Юхимовича Вертелецького, ветерана 93 Миргородської стрілецької дивізії Кійка Олексія Петровича, директора станції юних туристів Ніколаєнка Василя Леонардовича, відомого краєзнавця Климка Михайла Васильовича, членів пошукового загону "Скіф" станції юних туристів, учнів 11 класу СШ І-ІІІ ст. №5 Шумейка Олександра, Продьми Олександра, Марченка Олександра та автора цих рядків вирушила в дорогу.

В складі пошукової експедиції були і рідні нашого земляка: племінниця Фуголь Ніна Андріївна, яка навмисне приїхала з міста Харкова, в якому вона сьогодні проживає, та інша племінниця Дойнікова Анастасія Йосипівна.

Першою зупинкою на маршруті стало урочище Шумейкове. Саме тут, від місця загибелі генерал-полковника Кирпоноса, була набрана капсула із землею для передачі її односельцям.

По прибутті до села Вертіївки нас гостинно зустріла сільська громада, серед яких були ветерани, молодь та актив села.

Вертіївчани Миргородську делегацію зустрічали з хлібом і сіллю та в національному вбранні. Після чого була проведена цікава екскурсія в музеї М.П. Кирпоноса. До музею запросили Костирка Олексія Федотовича, учасника зустрічі, що відбулася в селі Вертіївка 2 травня 1941 року між односельцями та їх земляком, Героя Радянського Союзу М.П. Кирпоносом. У музеї зберігається фото, на якому учень Олексій Костирка, на сьогоднішній день майор запасу, що проживає в Росії, поруч із генералом. До речі, до рідного села командуючий Південно-Західним фронтом приїхав на другий день після прийому параду, що відбувся 1 травня в м. Києві.

А потім наступила така довгоочікувана зустріч, довжиною в цілих 70 літ, між рідними та їхнім загиблим дядьком.

Вінки та квіти від Миргородської делегації та жителів села лягли до місця поховання нашого земляка. Пам'ять про Фуголя Павла Олександровича та інших загиблих воїнів вшанували хвилиною мовчання.

Потім в актовій залі сільської ради відбулася зустріч із сільською громадою, ветеранами та молоддю, під час якої ветеран Великої Вітчизняної війни Кійко Олексій Петрович та пошуковець Продьма Олександр передали капсулу із землею від місця загибелі Михайла Петровича Кирпоноса.

Голова села Теслик Олександра Іванівна зі сльозами на очах прийняла землю та запевнила, що вона знайде почесне місце в музеї М.П. Кирпоноса.

Затамувавши подих, учасники зустрічі слухали розповідь Фуголь Ніни Андріївни про свого дядька, який до війни у місті Кременчуці навчався на машиніста, але так і не зміг скористатися своєю мирною професією, не повернувшись із поля бою.

Інша племінниця загиблого, - Анастасія Йосипівна Дойнікова подякувала сільській громаді за допомогу та теплу зустріч, побажала всім міцного здоров'я та закликала брати активну участь у пошуково-дослідницькій роботі.

Від Миргородської міської організації ветеранів України виступив Василь Юхимович Вертелецький, який передав вітання від ветеранів Миргородщини з нагоди 70-річчя визволення Ніжинського краю від німецько-фашистських загарбників та вручив подарунки про наше славне курортне місто, а також запросив сільську громаду відвідати місто Миргород.

Із вуст як миргородців, так і вертіївчан було висловлено бажання продовжувати тісну співпрацю та допомагати один одному в досліджені маловідомих сторінок Великої Вітчизняної війни.

Іван Кіріченко,

керівник пошукового загону "Скіф"

Миргородської міської станції юних туристів

 

 

  Миргородська міська рада  Гуманітарна сфера
  Культура
  Освіта
  Спорт
  Соціальна сфера
  Соціальний захист
  населення
  Служби
  соціальної сфери
  Центр зайнятості
  Транспорт
  Автобусний
  Залізничний
  Маршрутний
  Таксі
  Сервіс та дозвілля
  Туризм
  Торгівля
  Сфера послуг
  Ресторани
  Кінотеатри
  Інтернет-клуби


Курсы валют
Курсы валют
Курсы валют

 
© Інститут Трансформації Суспільства 2007-2019
При повному або частковому використаннi матерiалiв посилання на www.mirgorod.osp-ua.info є обов'язковим.
Вiдповiдальнiсть за достовiрнiсть матерiалiв покладається на їх авторів.
Наша адреса: Україна, 01034, м. Київ-34, а/с 297, тел./факс: (044) 235-98-28, 235-80-23. e-mail: editor@osp.com.ua

TyTa